Potratna potica je moja najljubša potica! Priprava je res malce bolj časovno potratna ampak, njena sočnost odtehta ves čas, ki ga boš namenil/a pripravi! Oblubm! 🙂
RECEPT:
[model za kruh dolžine 20cm]
Potrebuješ:
za testo:
- 250g moke
- 100ml riževega mleka
- 35ml aquafabe [čičerikine vode]
- 50g sladkorja
- dve žlici ruma
- 50g veganskega masla
- četrtk kocke kvasa
- pomarančna lupinica
- pol žličke soli
- vanilija
za klasični biskvit:
- 100g moke
- 25g sladkorja
- 75ml riževega mleka
- 50ml radenske
- četrt žličke vinskega kamna
- pol žličke olivnega olja
- pol žličke kisa
- vanilija
za čokoladni biskvit:
- 90g moke
- 10g pravega kakava
- 25g sladkorja
- 75ml riževega mleka
- 50ml radenske
- četrt žličke vinskega kamna
- pol žličke olivnega olja
- pol žličke kisa
- vanilija
za orehov nadev:
- 150g mletih orehov
- 100ml veganske smetane
- 50g veganskega jogurta/kisle smetane
- 50ml riževega mleka
- 50g sladkorja v prahu
- žlica veganskega masla
- žlička ruma
- pomarančna lupinica
- vanilija
za skutni nadev:
- 50g natur tofuja
- 75ml veganske sladke smetane
- 20g sladkorja v prahu
- sok polovice limone
- limonina lupinica
- ščepec soli
tips:
- za skutin nadev lahko namesto kombinacije tofuja in smetane uporabiš tudi pravo vegansko sojino skuto. Meni je zelo všeč ta.
- lahko uporabiš tudi testo z drožmi. Najdeš ga tukaj.
- uporabiš lahko tudi kakšen drugačen pekač, le preračunaj si sestavine. Potratna potica se pogosto dela tudi v večjih nizkih pekačih.
- če ti slučajno ostane kaj nadeva, ga lahko uporabiš v palačinkah.
- testo lahko pripraviš tudi večer prej. Vzhajaš ga čez noč, v hladilniku. Ko se lotiš priprave, testo najprej vzameš iz hladilnika, ga pregneteš in pustiš na pultu dokler, ne doseže sobne temperature. Nato slediš pripravi [točka 8].
priprava:
testo:
1. V posodi natehtaš moko in sladkor, ter dobro premešaš. Narediš jamico in vanjo vliješ mleko, nadrobiš kvas in premešaš. Počakaš, da malce naraste.
2. Ko se kvasec dvigne, dodaš še aquafabo, rum, vanilijo in pomarančno lupinico. Vse skupaj dobro premešaš/pregneteš. Pustiš počivati 10-15 minut.
3. Nato testu postopoma dodajaš maslo. Najlažje gre z ročnim mešalnikom. Če imaš robotsko varjanto, pa toliko bolje. Maslo počasi s konstantnim gnetenjem po delih vmešaš v testo, dokler ne dobiš lepe voljne krogle.
4. Testo pokriješ s krpo in pustiš vzhajati na pultu dokler se ne podvoji [približno eno uro].
biksvit:
5. Medtem, ko testo vzhaja pripraviš biskvita. V posodi zmešaš suhe sestavine [moka, sladkor, vinski kamen…]. Posebej zmešaš še mokre sestavine [mleko, kis, olje…]. Nato mokre sestavine primešaš suhim. Zmes premešaš zelo na rahlo, le toliko, da je vse pomešano. Maso preliješ v obložen pekač v katerem boš pekel/a potico. Pečeš na 180° 10-15 minut. Enako ponoviš še z čokoladnim biskvitom.
6. Ko sta biskvita pečena, ju vzameš iz pekača in ohladiš na rešetki. Ko je klasični beli biskvit ohlajen ga po dolgem prerežeš na pol saj potrebuješ za sestavo potice dve plasti.
.
nadev:
7. Za orehov nadev zmešaš vse sestavine v gosto maso in postaviš na stran. Za skutni nadev v posodico primerno za blendanje natehtaš smetano, sladkor, limonin sok, lupinico in vanilijo. Dodaš še nasekljan tofu. S paličnim mešalnikom maso zblendaš dokler ne dobiš lepe grudaste mase.
sestava potice:
Za lažjo predstavo pokukaj sem.
8. Pekač naoljiš in obložiš s peki papirjem. Ko testo naraste ga prestaviš na pomokano površino in razvaljaš na pol centimetra, na dovolj veliko dimenzijo [2x velikost pekača], da z njim lahko obložiš celoten pekač.
9. Testo prestaviš v pekač tako, da obloži vse stranice pekača. Na eni strani mora ostati tudi dovolj testa, za pokrivanje na vrhu.
10. Na dno najprej razporediš polovico orehovega nadeva. Nanj položiš ena polovico klasičnega biskvita. Namažeš polovico skutinega nadeva. Položiš kakavov biskvit. Namažeš drugo polovico skutinega nadeva. Nadaljuješ z drugo polovio klasičnega biskvita. Na vrh namažeš še preostanek orehovega nadeva.
11. Na koncu prekriješ s preostalim testom, odrežeš ostanek, zalepiš/zadelaš robove in jih zavihaš v pekač.
12. Potico v pekaču vzhajaš še enkrat, vsaj eno uro. Nato jo parkrat do dna preluknjaš z nožem. Pečeš jo na 170° dokler testo ne pozlati [30 minut].
13. Potico ohlajaš v pekaču, dokler ni že skoraj čisto ohlajena, nato pa še na rešetki. Režeš jo šele, ko je popolnoma ohlajena, najbolje naslednji dan.